ADRES:Merkez:
Kazım Dirik Mah.
151 Sokak No:8 Bornova Tel & Faks:388 28 47

GÖREV VE PERSONEL DURUMU:
1 Müdür V. 1 Şef, 2 Memur, 1 Hizmetli

ŞUBE MEHMET AKİF ERSOY HALK KÜTÜPHANESİ :
Kütüphanemize uzakta olan okuyucularımıza hizmet ulaştırabilmek amacıyla kurulmuştur.Atatürk Mahallesinde bulunan şubemiz Mehmet Akif Ersoy Halk Kütüphanemizin derme sayısı 2009 Nisan ayı itibari ile (5994) tür. 2008 yılsonu (5651) adet, okuyucu sayısı (2556), üye sayısı (113) dir. Şube Kütüphanemizin, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliğinin başlattığı “Türkiye Okuyor Kampanyası” projesi kapsamına alınması için, Çılgalar Çevre Ergin İzci Ocağının hazırlamış olduğu kütüphane ile ilgili proje raporları il Müdürlüğümüze sunulmuştur. 2008 yılı içerisinde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından şube kütüphanemizde çevre düzenlemesi ve onarım yapılıp, klima takılmıştır.

GÖREV VE PERSONEL DURUMU:
1Memur, 1 İşletme İşçisi


BİLGİ ERİŞİM MERKEZİ (İnternet Salonu) :
Kütüphanemizde çocuklar ve yetişkinlerin kullana bilmesi için "Bilgi Erişim Merkezi” salonumuz mevcuttur. Kütüphanemize üye olan her okuyucumuz salonumuzdan ücretsiz yararlanmaktadır.

ARAŞTIRMA SALONU :
Bu bölümde araştırmaya yönelik kaynaklarla açık raf sisteminde hizmet verilmektedir. Bölümlerden çoğunlukla üniversite ve lise öğrencileri yararlanmaktadır. Yine bu bölümde ansiklopediler, sözlükler ve yıllıklar gibi danışma kaynakları yer almaktadır. Amaç okuyucunun hızlı bir şekilde kısa ve öz bilgiye ulaşmasını sağlamaktır